TVJ


TVJ
*
                   Tematy bieżącego programu TVJ
 Kliknij aby odtworzyć  Kliknij aby odtworzyć
Bądź wśród nasŻyczenia SP nr 4
 Kliknij aby odtworzyć  Kliknij aby odtworzyć
Życzenia Komendanta PSPŻyczenia Prezesa JSM
 Kliknij aby odtworzyć  Kliknij aby odtworzyć
Życzenia BurmistrzaŻyczenia Starosty
 Kliknij aby odtworzyć  Kliknij aby odtworzyć
Wigilia w PM nr 9Życzenia SLO
 Kliknij aby odtworzyć  Kliknij aby odtworzyć
XIX w. wieś cz.2 - filmGwiazdka w SP2 - pr.UM
 Kliknij aby odtworzyć  Kliknij aby odtworzyć
Światło pokoju - pr.UMXIX Finał WOŚP
 
 
  ARCHIWUM PROGRAMÓW TVJ
  CZYTELNIA TVJ
  JASIELSKI KOGEL MOGEL
  TWÓRCZOŚĆ NIEZNANA
  ALBUMY FOTOGRAFICZNE
  TRANSMISJIE DŹWIĘKOWE TVJ
  AFORYZMY
  OGŁOSZENIA DROBNE
  STRONA STARTOWA                   
                   obecnie stronę przegląda  1  Gości
 
*
KARATE - DYSCYPLINA Z PERSPEKTYWĄ

Sztuka walki jaką jest karate dotarła do Polski w latach siedemdziesiątych, dzięki wyczynom Masutatsu Oyamy. Japończyk organizował głównie pokazy w Stanach Zjednoczonych, które wzbudziły zainteresowanie w Europie.

Tadeusz Krygowski założyciel i trener Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej( TKKF) „ Kyokushin” w Jaśle, swoją przygodę z karate rozpoczął w wieku szesnastu lat.
Jasło wtedy było siódmym miastem, w którym otworzono ośrodek karate w Polsce. W tej chwili jest ich dwieście dwadzieścia. Początki tej sztuki walki w naszym mieście były bardzo trudne.
Jak poinformował mnie w wywiadzie prowadzący Tadeusz Krygowski, przez dziesięć lat Jasielski Klub Kyokushin Karate miał trudności, żeby móc działać swobodnie.- Musieliśmy listę ćwiczących przynosić na policję. Byliśmy postrzegani jako zagrożenie i wynikało to z niewiedzy ludzi. Zawsze kiedy jest coś nowego, czego społeczeństwo nie zna, to podchodzi do tego bardzo ostrożnie.Tadeusz Krygowski nie chce, aby karate postrzegano jako sztukę, która wzbudza w człowieku agresję. W 1983 roku zorganizował pierwszy Turniej na Podkarpaciu, na którym zawodnicy zademonstrowali nie tylko techniki ,ale również filozofię tego sportu. Masutatsu Oyama twórca karate uważał, że człowiek który coś potrafi ma poczucie własnej wartości poprzez trening i nie ma potrzeby udowadniać innym swojej siły. Ludzie, którzy nie wiele potrafią, chcą zaistnieć są bardziej agresywni. Karatecy muszą przestrzegać zasad tak zwanej etykiety Dojo. Według niej powinni darzyć szacunkiem osoby starsze, być lojalni wobec wyższych stopni, powstrzymywać się od gwałtowności.
Tadeusz Krygowski pracuje zawodowo w Banku Spółdzielczym, w którym jest szefem ochrony. Karate uważa jako swoje hobby.- Nie traktuje zajęć karate jako pracy zarobkowej, bo wtedy straciłoby to sens. Kontakt z ćwiczącymi daje mi największą satysfakcję.
Trener prowadzi zajęcia również z osobami nadpobudliwymi i niepełnosprawnymi. Jego zdaniem każdy może trenować, jedynie choroba psychiczna eliminuje wstąpienie do klubu. – Nie ma gwarancji, czy taka osoba nie użyje tej umiejętności wobec drugiej osoby - dodaje. Dla osób ze wzmożoną pobudliwością ruchową system karate zawiera bardzo dużo technik i ćwiczeń relaksacyjnych, które pomagają im się wyciszyć.
Ta sztuka walki wymaga wielu wyrzeczeń. Zawodnicy mają obowiązek prowadzić odpowiedni tryb życia. Muszą wcześnie kłaść się spać i jeść regularnie śniadania.
Jeżeli nie będą stosować się do tych zaleceń, ich organizm będzie osłabiony oraz spowoduje to uszczerbek na ich zdrowiu. - Interesuję się ich zachowaniem i wynikami w nauce. Nie mogą mieć problemów w szkole - powiedział Tadeusz Krygowski.Wychowankowie odnoszą coraz więcej sukcesów. Dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta, Jasielski Klub Kyokushin Karate ma możliwość wyjazdów na zawody.
W dniach 5-6 czerwca 2010 roku odbył się Międzynarodowy Turniej w Austrii, na którym zawodniczka Jasielskiego Klubu Karate Paulina Wałęga, zdobyła brązowy medal. – Mamy również dwa złote medale, które zdobyli: Andżelika Jarecka i mój syn Kamil Krygowski - dodaje prezes klubu.
Karate różni się od innych sportów tym, że nie jest nastawione tylko na wynik. Jasielscy instruktorzy nie stosują selekcji jak to jest w typowo sportowych klubach. Nie dzielą zawodników na gorszych i lepszych. Każdy w miarę swoich możliwości robi większe lub mniejsze postępy. Są zadowoleni, kiedy ich sprawność fizyczna wzrasta. Tadeusz Krygowski jest usatysfakcjonowany tym, co do tej pory udało się osiągnąć Jasielskiemu Klubowi Kyokushin Karate, ale jak twierdzi, mogą zdobyć jeszcze więcej. – Mamy coraz więcej chętnych, bo wyniki wiążą się z liczebnością. W tej chwili w naszym klubie ćwiczy stu dwudziestu ludzi - mówi prezes klubu.

Karate jest dyscypliną indywidualną. Osoba trenująca tę sztukę musi być za siebie odpowiedzialna. Dzięki temu, uczy się samodzielności i szybciej dorasta.nad: Ilona Czarnecka
TV JASLO
Dodaj komentarz

Nadawca:    
Dane nadawcy zostaną zapisane przez system
 Komentarze:


*
TEKSTOWE I FOTOGRAFICZNE             ARCHIWUM
BIEŻĄCE   WIADOMOŚCI   TVJ

Noworoczny Dar po raz czternasty
Na pierwszą niedzielę Nowego Roku w Jaśle i powiecie wyznaczono 14 edycję charytatywnej akcji „Noworoczny Dar”, organizowanej przez ojców Franciszkanów
i Jasielski Dom Kultury.
więcej

ZATRZYMANO SPRAWCÓW POBICIA 15-LATKA
Policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy na dworcu PKS zaatakowali 15-letniego chłopca. więcej

Kiedyś, gdy byłam małym dzieckiem bardzo czekałam na północ, żeby móc usłyszeć zwierzęta mówiące ludzkim głosem...  więcej
TV JASLO
Zgłoś temat !     *
Zaproszenie, powiadomienie TVJ

Prosimy o wypełnienie
TV - dół
TV - dół
*
Galeria TVJ
Jasło i okolice
*